MODŘICE MUSEUM, INFOCENTER AND LIBRARY

Competition3rd prize
Size811 m2
LocationModřice, Czech Republic
TeamTomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Táňa Kantor, Kateřina Baťková, Oleksandr Voropai, Katerina Cenovska
ClientMunicipality of Modřice

The design for the cultural center is led by the vision of providing more inclusion and connection between the visitors and the citizens of Modřice to its culture and identity. By sharing common spaces and related activities, different groups and generations are meeting spontaneously.

At an urban level, the solution supports this idea by opening to the street, connecting the new functions to the public realm, and inviting it in. By following the 19th century original plan, the new-builts naturally creates a central square where multiple functions coexisting and interconnect, providing to the center the image of an opened book, where everyone is welcomed.

At an architecture level, the design tackles each area accordingly to the demands of preservation or to functions expansion. The original structure of the main building hosting the offices, the info point, the temporary and permanent exhibitions are kept and restored, in respect of its original architectural qualities. The removal of the existing partitions opens up the space in order to create fluidity and visual connections through the building. The second floor’s ceiling is removed to reveal its wooden frame, to provide a unique spatial experience for the temporary exhibitions.

Other planned renovations include the revealing of the historical relief, as well as the re-placing of the existing staircase to its original position. The main engineering works are planned in the space of the old stables, where reinforcement is planned in order to keep the arches intact. Informed by the demand for a large multifunctional space that the existing structure couldn’t fulfill, the extension into the yard bonds the built cluster together with a neat yard perimeter, as well as working as a connecting element between the library, the museum, and the yard. Its volumetry fits the existing objects while enriching them with new materiality. The lower glasshouse is heated, while the roof, structurally holding the original wooden beams ceiling, is non-heated and from the outside, provides illumination to the yard, for the evening program.

The new-built hosting the library is made on the basis of the original plan and building methods. The traditional volumetry and timber structure counterbalances the application of new technologies and contemporary elements such as the large roof light well, the circular window, and the large corner big window to the street level. The materiality of the exterior finishes is a roughly applied plaster, combined with concrete flooring in the cafeteria area, and brick flooring in the main spaces.

The internal frame of the windows and doors is wooden cladding, while the interior floors feature either concrete or natural stone. Both temporary and permanent exhibitions feature an add-on wall to the original brick wall, on which glass box ‘vitrines’ can be installed and replaced based on the exhibition needs. At the center of the space, self-standing metallic podiums allow for larger-scale items to be exhibited.

Návrh veřejného kulturního centra je veden vizí a myšlenkou poskytnout propojení mezi návštěvníky a občany Modřic s jeho kulturní scénou a platformou pro literaturu, umění, vzdělávání, ale i zábavu a spontánní setkávání různých skupin a generací. Objem hlavní budovy je zachován a renovován z důvodu historického významu pro urbanistický výraz města Modřice. Urbanistickým otevřením zahrady/dvoru mezi knihovnou a muzeem lze vytvořit kvalitní veřejný prostor plně vymezený kulturním aktivitám města, které dokáží snoubit veřejnost s návštěvníky těchto institucí a prohloubit kvalitu kulturního života sídla. Navržené funkce objektu se zde navzájem prolínají a koexistují. Centrum města tak dostává nový obraz otevřené knihy, kde jsou všichni vítáni. 

Z architektonického pohledu návrh přistupuje k jednotlivým plochám individuálně a v souladu s požadavky na zachování nebo rozšíření stávajících funkcí. Původní struktura hlavní budovy, kde jsou umístěny permanentní i dočasná výstavní prostory, kanceláře a infocentrum, je ponechána a renovována s respektem/ohledem k její historickým architektonickým kvalitám. Odstranění stávajících dělících příček v části nového muzea otevírá prostor a vytváří plynulý přechod funkcí a vizuální propojení částí budovy. Strop nad druhým nadzemním podlažím je z důvodu špatného technického stavu odstraněn čímž se zároveň odkrývá pohled na dobový dřevěný krov, což navozuje unikátní / jedinečný zážitek v prostoru věnovaném pro dočasné/krátkodobé výstavy. Další navržené renovace zahrnují zejména odhalení historického reliéfu a přemístění stávajícího schodiště na jeho původní pozici. Největší zásahy / Hlavní inženýrské práce jsou navrženy v prostoru bývalých stájí, kde je plánováno vyztužení konstrukcí, přičemž prioritní je zachování neporušené jedinečné klenby.

Vycházejíc z obecných požadavků na víceúčelové prostory, které stávající dispoziční rozložení prostoru nebylo schopno nabídnout, byl objekt v rámci návrhu rozšířen na úkor vnitřního dvora. Poháněni snahou splnit poptávkou po velkém multifunkčním prostoru, který stávající struktura nebyla schopna nabídnout, jsme přistoupili k rozšíření objektu do dvora. Přístavba víceúčelového sálu opticky sjednocuje vybudovaný klastr a dotváří úhledný obvod exteriérového dvora a zároveň funguje jako spojovací prvek mezi knihovnou, muzeem a dvorem.

Objem multifunkčního sálu vychází z tvarosloví stávajících okolních objektů a zároveň ji obohacuje o novou materialitu. Novostavba nízkopodlažního proskleného domu je vytápěna, zatímco jeho sedlová střecha, která zároveň vynáší původní dřevěný trámový strop, je nevytápěná. Novostavba díky použitým semi-transparentním materiálům poskytuje zároveň osvětlení pro večerní program uvnitř dvora.

Novostavba knihovny ja navržena na základě původní stavebních metod. Tradiční objemy a dřevěná konstrukce vyvažují aplikaci nových technologií a moderních prvků, jako je velký světlík ve střeše, kruhové okno či velké rohové velké okno orientované do ulice.

Materiálově jsou novostavby pojaty klasicky, fasády jsou navrženy z hrubě nanesené omítky, které jsou kombinovány s betonovými podlahami v oblasti kavárny a cihelným. Orámování oken a dveří je uvažováno dřevěné, zatímco podlahy v interiérech jsou navrženy jako betonové nebo z přírodního kamene. Obě prostory pro permanentní i dočasnou výstavu využívají systému přídavné zdi k původní cihlové stěně, na kterou lze podle potřeb výstavy instalovat a vyměňovat skleněné vitríny.

V komplexu se prolínají dva základní provozy a to muzeum s infocentrem a knihovna. Oba dokážou fungovat samostatně, dispoziční řešení ovšem umožňuje jejich vzájemné propojení.  Multifunkční přednáškový sál je navržen tak, aby mohl fungovat jak samostatně, tak v návaznosti na knihovnu i na muzeum. Případná vzduchotechnika pro potřeby sálu je umístěna nad skladovací místností pod sedlovým krovem. 

Zastavěná plocha všech podlaží je 811 m2. Obestavěný prostor je 5, 400 m3.